רפואית

מידע סיוע וייעוץ משפטי על ידי עורך דין רשלנות רפואית

רשלנות בלידה

רשלנות רפואית בלידה מייצגת מקרים בהם נגרמה לתינוק פגיעה במהלך הלידה כתוצאה מכישלון באבחון נכון של סיבוכים או של בעיות שונות במהלך הלידה. רשלנות בלידה יכולה לנבוע מניהול בלתי תקין של תהליך הלידה ומכשלון של הצוות הרפואי בהערכת הסיבוכים הבריאותיים של היולדת בזמן הלידה.

מהם המקרים הנפוצים לרשלנות רפואית בלידה?

מקרים נפוצים הנחשבים לרשלנות רפואית בלידה הם יילוד של תינוק במשקל גדול מדי בלידה רגילה, חוסר אבחון של סימני מצוקה של העובר, לידה מכשירנית שבוצעה בניגוד להנחיות ועוד. מקרים מסוג זה יכולים לגרום לפגיעות בדרגות שונות ליילוד ואף להביא למותו. התוצאות הנפוצות של רשלנות רפואית בלידה הם: שיתוק מוחין, פרע כתפיים, לידה מכשירנית, אי ביצוע של ניתוח קיסרי, העדר נוכחות רופא מומחה, התעלמות ממצוקה עוברית ועוד. הריונות הנחשבים בסיכון גבוה גם הם מהמקרים הנפוצים ביותר במהלכם מתרחשת רשלנות רפואית בלידה. הריון בסיכון מוגדר כהריון בו האם סובלת מגורמי סיכון שונים, שעשויים לגרום פגיעות שונות לעובר. גורמי הסיכון הללו הם: הפלות מוקדמות, הסטוריה רפואית של מחלות כרוניות, ניתוחים קיסריים או לידות מוקדמות בעבר, ריבוי עוברים, אי הערכת משקל נכונה וסוכרת הריונית. את הגורמים הללו  ניתן לרוב לאבחן לפני הלידה, דבר שמאפשר לצוות הרפואי לציין בפני האם כי קיימת אפשרות שייגרם נזק ממשי לעובר. כך למעשה מקיים הצוות הרפואי את חובתו הרפואית ומכסה את האפשרות שיואשם במקרה של רשלנות רפואית בלידה.

תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה ופנייה לעורך דין מקצועי  בתחום

אם קיים חשד לפגיעה בתהליך הלידה כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה, מומלץ לפנות לגורם משפטי מיומן שיוכל להעריך אם המקרה נופל תחת ההגדרה של רשלנות רפואית בלידה. חשוב לדעת כי תביעות רשלנות רפואית בלידה, מקימות פיצויים גבוהים מאד עבור התובעים וזאת משום שעל פי רוב הנזקים שנגרמו לילוד ילוו אותו למשך כל חייו. נזקים אלה בדרך כלל מחייבים קבלת תמיכה רפואית רציפה שמשמעה הוצאות כספיות גבוהות של המשפחה, על פני תוחלת חיים שלמה.

נטל ההוכחה שאכן התרשל הצוות הרפואי בלידה וכי קיים קשר ישיר בין הטיפול הרפואי הניתן במהלך הלידה לבין הפגיעות שנותרו ביילוד הוא כבד במיוחד. על התובעים במקרים אלה להציג את כל הרישום הרפואי והתיעוד של הפעולות שבוצעו בשלבים של טרום לידה, במהלך הלידה ולאחריה, שכן היעדר הוכחות ועדויות מדוייקות מקשות על הצדקת הקשר הרשלני. עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום רשלנות רפואית בכלל ובתחום רשלנות רפואית בלידה בפרט, יכול לסייע רבות ולבחון האם אכן קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה. הוא ינחה את התובעים באיתור כל הרישומים הנלווים למקרה וילווה את כתב התביעה בחוות דעת רפואית מוסמכת שיכולה לסייע רבות בהוכחת הקשר בין הפגיעה לרשלנות הרפואית שהתרחשה.

לסיכום

תביעות בגין רשלנות בלידה נמשכות בדרך כלל זמן רב ומסתיימות בפיצויים גבוהים המסתכמים בסכומים של מיליוני שקלים. אמנם, למרבה הצער, לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור ולרפא את הפגיעה הגופנית שנוצרה בעקבות רשלנות רפואית של הרופא או של הצוות הרפואי בעת מהלך הלידה או לפניה, אך יש בפיצוי כספי מכובד לפחות לסייע למשפחת הנפגע לספק לו תמיכה רפואית ונפשית ראוייה למשך כל ימיי חייו.

רפואית - מידע מקצועי על בריאות, רפואה ורשלנות רפואית