רשלנות רפואית – תסמונת דאון

רשלנות רפואית באבחון תסמונת דאוןנשים הרות עוברות לא מעט בדיקות שונות, במהלך ההיריון, לצורך איתור בעיות שונות, העשויות להופיע אצל העובר או אצל האם עצמה. בזכות הרפואה המתקדמת והבדיקות הרבות, המוצעות כיום, ניתן למנוע לידות של תינוקות עם תסמונת דאון והפרעות נוספות, וכל זאת, בתנאי כמובן, שאכן אובחנה הבעיה ואף גם בהקדם. מקרי רשלנות רפואית תסמונת דאון, כמו מקרי רשלנות רפואית אחרים, מוגשים לבית המשפט בעזרתו של עורך דין, המתמחה בתחום, וזאת במסגרת תביעה שנועדה להוכיח את הקשר הסיבתי שבין התסמונת/הנזק שנגרם להליך הרפואי שבוצע/האבחון השגוי.

מהם מקרים של רשלנות רפואית הקשורים לתסמונת דאון ?

קיימות לא מעט בדיקות לגילוי של תסמונת שונות ובעיות בריאותיות אצל העובר. בכל הקשור לגילוי תסמונת דאון, יכולה האישה לעבור בדיקות סקר ביוכימיות וגם בדיקות חודרניות, הנחשבות לבעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לחזות האם מדובר בעובר עם תסמונת דאון או לא. בדיקות סקר, הנחשבות לבעלות סיכויי ניבוי נמוכים יותר, נחשבות גם למבוקשות בעיקר בהיותן בלתי חודרניות וכאלו שניתן לבצע בשלבים מוקדמים של ההיריון ומבלי לגרום לנזק. מקרי רשלנות רפואית תסמונת דאון יכולים להיות מסוגים שונים. אלה יכולים להיות מקרים של אי אבחון או, לעומת זאת, אבחון שגוי.

מקרי רשלנות רפואית תסמונת דאון יכולים להיות קשורים גם לאופן ביצוע הבדיקה, ובעיקר כשמדובר בבדיקות חודרניות. בדיקות אלו, שנעשות בין השבוע ה – 8 ועד השבוע ה – 12, כוללות לקיחת דגימה מסיסי השליה או דיקור מי השפיר, הנעשה בין השבוע ה – 12 ועד ה – 20. גם דגימת דם היא אפשרית והיא נעשית מחבל טבורו של העובר בשבוע ה – 20 ומעלה. בדיקות אלו הן בעלות הסיכוי הגבוה ביותר לנבא את תסמונת הדאון, אך בהיותן חודרניות הן בעלות סיכונים שונים, בהשוואה לבדיקות הסקר שהינן בדיקות דם ובדיקות אולטרא סאונד.

מה ניתן לעשות במקרים מסוג זה ?

במקרים של רשלנות רפואית תסמונת דאון חשוב לפנות אל עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית על מנת לבחון הגשת תביעה לבית המשפט. הבדיקות השונות, המוצעות כיום, עוזרות לאבחן האם מדובר במקרה של תסמונת דאון. כשהן אינן מתבצעות או נעשות באופן שגוי יכול להיוולד ילד הסובל מכך. מדובר באתגר לא פשוט ובקושי רב הן עבור ההורים וכמובן גם עבור הילד עצמו.

לאחר האבחון יכולים בני הזוג לבחור באפשרות של הפלת העובר או בהמשך ההיריון, למרות התסמונת. אולם, כשלא מוצג להם המידע, אין להם את אפשרות הבחירה וזו גם הסיבה מדוע מדובר ברשלנות רפואה המצדיקה הגשת תביעה.

לסיכום

אם אתם חושבים שההתנהלות הרפואית שבוצעה נעשתה באופן שגוי, והובילה להולדתו של תינוק עם תסמונת דאון, אתם מוזמנים לפנות אל עורך הדין, שיעזור לכם להתמודד עם כך ולבחון את האפשרות להגשת תביעה לבית המשפט. מקרי רשלנות רפואית תסמונת דאון הינם מקרים לא פשוטים, ובמיוחד עבור זוג ההורים שנאלצים להתמודד עם שגרת חיים לא פשוטה. אם גם אתם חווים זאת, דעו שיש לכם כתובת, שאליה ניתן לפנות ואף הזדמנות למפגש ראשוני ללא התחייבות כדי לבחון את ההתנהלות המתאימה ביותר והאם מדובר במקרה של רשלנות רפואית תסמונת דאון.