מקרים של רשלנות רפואית

מקרים בהם רופאים עמדו לדין בגין רשלנות

מקרים של רשלנות רפואיתבמהלך השנים האחרונות אנחנו נחשפים לעובדה שגם רופאים בסופו של דבר הם בני אדם. העובדה הזו הופכת לבהירה יותר ויותר ככל שעולה השכיחות של מקרי התביעות נגד רופאים בגין רשלנות רפואית בישראל. תביעות בגין רשלנות רפואית יכולות להיות מוגשות לאחר טעויות שנעשו באבחון של בדיקות שהובילו לנזקים חמורים, בדיקות שהתנהלו שלא כשורה והובילו לנזקים, התנהלות רשלנית במהלך ניתוח, גרימת מוות ברשלנות בעקבות מתן טיפול תרופתי שגוי ועוד.

הגשת תביעה מסוג זה לא רק מסייעת לאדם הפגוע לקבל את הפיצויים המגיעים לו על מנת שיוכל לשאת בהוצאות הרפואית העתידיות ולהשתקם אלא גם מגנה על הציבור מפני הרופא הרשלני. ישנם גם מקרים רבים בהם בעקבות התביעה השתנו הנהלים הרפואיים בגוף המטפל ובכך השתפרו התנאים לטובת המטופלים העתידיים. הבאנו לכם מספר מקרים בהם הועמדו רופאים לדין בעקבות מקרים של רשלנות רפואית על מנת שתוכלו להתרשם בעצמכם מכך שכל רופא עלול לעשות טעויות.

טעות גורלית באבחון

ישנם מקרים רבים שמהווים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית שמהותם טעות באבחון. על פניו לא מדובר על עניין רציני כל כך, אבל כפי שתבינו מהדוגמא שבחרנו להביא להלן, ישנם גם מקרים של טעויות באבחון שהסתיימו במות המטופל. במקרה הספציפי הזה כ.ל מנהריה הרגיש מיחושים בבטנו העליונה במשך מספר שבועות והחליט לפנות לרופא המשפחה שלו לצורך קבלת חוות דעת מקצועית.

הרופא שלח אותו למספר בדיקות הדמיה שבמהלכן לא נמצאו שום ממצאים מחשידים. הרופא המטפל החליט שמדובר על צרבת והורה לאיש לרדת במשקל ולהקפיד על התנהגות שמיועדת להפחתת ממדי הצרבת. לאחר שהמצב הלך והחמיר, פנה האיש לרופא משפחה אחר שהחליט לשלוח אותו לאותן הבדיקות בדיוק. בסופו של דבר נתגלה לאדם גוש ממאיר באזור הקיבה שבעקבותיו נאלץ לעבור תקופה ארוכה של טיפולים כימותרפיים. למרבה הצער האדם לא עמד בטיפולים ונפטר שנתיים וחצי לאחר הפנייה לרופא המשפחה הראשון.

משפחתו של הנפטר הגישה תביעה לפיצויים על סך מיליון וחצי שקלים ממכון ההדמיה הרפואית על כך שלא אבחנו את הגידול ובית המשפט פסק לטבת התובעים. מתברר שאת האבחון ביצע רופא מתלמד שעדיין לא היה מיומן מספיק באבחון של גידולים קטנים במיוחד ולכן לפי חוות דעתו האדם היה בריא במהלך הבדיקה. רופא מומחה מטעם התביעה הצליח להוכיח לבית המשפט כי רופא סביר אחר מסוגל היה להבחין בגידול מבעוד מועד ולהנחות להסרתו במועד. למרבה הצער, כאשר אכן הבחינו בגוש, הוא הגיע לממדים כאלו שכבר לא ניתן היה להסירו בניתוח. מדובר היה על מקרה של רשלנות כיוון שהרופא הצעיר לא פעל בהתאם לפרקטיקה המקובלת וביצע טעות שהובילה בסופו של דבר למות המטופל.

רשלנות פושעת בלידה

מקרה נוסף מגיע מתחום רחב וענף של רשלנות רפואית שעוסק ברשלנות בזמן הלידה ובהיריון. רשלנות מסוג זה מהווה עילה לכשליש מכלל התביעות בתחום. ח.ר ילדה את בנה הראשון בבית חולים גדול במרכז הארץ ולאחר הלידה התברר לה שבנה סובל משיתוק מוחין ובעקבות כך הוא לא מסוגל להניע את ארבעת הגפיים שלו. האם הגישה תביעה על סך חמישה מיליון שקלים בגין התרשלות של הצוות הרפואי.

עורך הדין של המשפחה הצליח להוכיח כי האחות האחראית לא הגיבה לסימני המצוקה העובריים שהופיעו בבירור על גבי המוניטור בחדר הלידה וכי הרופא המיילד לא נכח בחדר הלידה במהלכה. בעקבות כך הוולד יצא לאוויר העולם כשחבל הטבור כרוך סביב צווארו ואספקת החמצן למוחו נפגעה בצורה קריטית.
חרף מאמצי ההגנה להוכיח כי הצוות הרפואי פעל בצורה סבירה וכי נקט בזהירות המחייבת ובהתאם לנהלים המקובלים, בית המשפט פסק את מלוא סכום הפיצויים לתובעת.

לאחר שהסתיימה התביעה, שינה בית החולים את הנהלים והידק אותם. מן הסתם זה כבר לא יעזור לוולד שיבלה את כל חייו בכיסא הגלגלים, אבל התביעה הספציפית הזו הובילה לכך שמקרים מסוג זה כבר לא יחזרו על עצמם בבית החולים הספציפי הזה. בנוסף, בעקות המקרה הזדרזו בתי חולים ברחבי הארץ לשנות את הנהלים. כפי שאתם מבינים, כל תביעה כזו מסוגלת להוביל לעלייה ברמת המקצועיות ולכן חשיבותה משתרעת הרבה מעבר לכספי הפיצויים שניתנים לתובעים.

[ois skin="skin2"]